trwa inicjalizacja, prosze czekac... GRY mmo

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Cieczka u suczki oraz psie majtki!

Cieczka u suki:
Cieczka występuje u wszystkich dorosłych suk i słowem tym określa się okres rui. Suka zazwyczaj dojrzewa hormonalnie między 8 a 12 miesiącem życia, chociaż oczywiście i tu mogą być niewielkie odchylenia od normy i może ona wystąpić w 6 miesiącu lub po upływie roku. Gdy jednak odchylenia są większe należy poradzić się lekarza. Cieczka pojawia się 2 razy do roku ( co 6 miesięcy, ale może czasem występować nie regularnie). Okres ten trwa  zwykle 21 dni, ale chęć pokrycia suka wykazuje między 9 a 13 dniem . Początek cieczki wskazuje silne przekrwienie narządów rodnych, oraz silne obrzmienie sromu. Wkrótce potem zaczyna się krwawienie, które przechodzi od ciemnoczerwonego do jasnoczerwonego po 8 dniach. Kiedy ustaje krwawienie  oznacza, że suka osiągnęła szczytowy punkt cieczki i teraz z pochwy wydziela się jedynie trochę białego śluzu wabiącego psy intensywnym zapachem niewyczuwalnym jednak dla ludzi. Suka przestaje  słuchać swojego pana, interesuje się kręcącymi się wokół niej psami, próbuje uciec, dlatego w tym czasie należy ją szczególnie pilnować, jeśli nie chcemy dopuścić do niekontrolowanego krycia. W tym też czasie właściciele narażeni są na nieustanną obecność samców zwabionych zapachem. Bywa to bardzo uciążliwe. Są dwa sposoby na pozbycie się cieczki:
poprzez wstrzyknięcie progesteronów na dwa tygodnie przed spodziewanym terminem jej wystąpienia. Kiedy decydujemy się na krycie przerywamy podawanie hormonów i przy następnej rui dopuszczamy do suki psa. Gdy nie mamy zamiaru rozmnażać suki, albo jest ona w wieku, gdy krycie nie jest już wskazane , możemy zastosować sterylizację , polegającą na usunięciu chirurgicznym jajników i macicy. Taka sterylizacja likwiduje raz na zawsze wszystkie cieczki i choroby narządów rodnych. Na całym świecie tego typu operacje są powszechnie stosowane, ponieważ zapobiegają tak często występującym ciążom urojonym. 

 Podczas cieczki u suki występuje krwawienie. Aby suczka nie brudziła podłogi, dywanu, czy nawet kanapy. Dlatego na wzór ludzkich przedmiotów  do stosowania w tym celu wynaleziono majtki dla suczki w czasie cieczki. Majtki te nie są zbyt drogie (zależy od rozmiaru) ale są BARDZO przydatne!

A oto takie majtki u suczki z tzw. psim okresem !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz